Karşılıksız Çıkan Çek Nereye Şikayet Edilir?

Karşılıksız Çıkan Çek Nereye Şikayet Edilir?

Çek ödemesi ve çek bozdurma özellikle ticaretle uğraşanlar için çok sık yapılan işlemlerdendir. Sahip olduğumuz borçlara yönelik olarak ya da aldığımız ürünlerin parasını ödemek için uygulanan pek çok farklı yöntem bulunmak ile beraber bunlardan biri de çek ile ödeme yapma uygulamasıdır. Bilhassa büyük firmaların toplu şekilde yapılacak ödemelerinde kullanılmakta olan bu yöntem asıl olarak bankalarda bulunan paralara dayanmaktadır. Ancak verilmekte olan çekin tutarı kadar banka hesabında para bulunmuyor ve ödemesini almak isteyen olumsuz bir yanıt ile karşılaşıyor ise bu duruma da çekin karşılıksız çıkması adı verilmekte, sunmakta olduğu hizmet ya da sattığı mal karşılığında ödemesini alamayan kişiler ise karşılıksız çıkan çek nereye şikayet edilir öğrenmek istemektedir.

Eğer siz de yapmakta olduğunuz bir ticari işlem sonrasında ödeme olarak çek aldı iseniz ve vade günü geldiğinde yetkili olan banka şubesine gidi paranızı almak istediğiniz zaman size karşı borçlu olan kişinin hesabında para yoksa bu aşamada yapılacak olan işlem borçlu kişinin banka tarafından aranarak bu konuda bilgi sahibi edilmesidir. Eğer söz konusu kişi ödenecek olan tutarı banka hesabına yatırmaz ise banka tarafından belli bir tutarda para tarafınıza ödenecektir. Geriye kalan paranızı almak için ise yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

  1. Banka ile anlatılmakta olan işlem yapıldıktan sonra bu durumu sabitleyecek olan belgeleri almamız gerekmektedir. Bu aşamada bankaya vererek belli bir tutarda ödememizi aldığımız çekin imzalı ve onaylı bir nüshasını almamız son derece önemli bir konu olmaktadır.
  2. Çekimizin karşılıksız çıkmasının üzerinden üç ay geçmeden önce söz konusu olan bu evraklar ile söz konusu sıkıntımızı anlatan dilekçeyi yetkili birime şikayet etmemiz gerekmektedir.
  3. Bu hususta yetkili olan kurum ise işlem yapmakta olduğumuz bankanın bulunduğu ilçede mevcut olan icra mahkemeleri
  4. Bu mahkemelere gerekli olan evraklar ile başvurumuzu yaptıktan sonra hukuki süreç çerçevesinde ve uygulanacak olan mahkeme sonucunda alacağımız ya ödeme yapılarak ya da icra yolu ile tarafımıza ödenecektir.
  5. Karşılıksız çek davaları çok uzun süren ve oyalayıcı işlemler olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir