Vadesi Geçen Senetin Tahsilatını Nasıl Yaparım?

Vadesi Geçen Senetin Tahsilatını Nasıl Yaparım?

Vadesi geçmiş kişinin borcunu zamanında ödememesi sonucunda hakkında bazı hukuku işlemler başlatılmaktadır. Yalnız borçlu kişinin özgürlüğünden yoksun bırakılması gibi bir şey söz konusu değildir. Yani o kişinin hapis cezasına çarpıtılması gibi bir işlem istenemez. Vadesi geçmiş bir senediniz var ise, bunun tahsili için hukuksal yönlerden tahsilini gerçekleştirebilirsiniz. Mahkemelere borcunu zamanında ödemediğine dahi, zararınızın tahsili konusunda dava hakkına sahipsiniz. Borçlu olan kişinin üzerinde kayıtlı bir mülk yada araç var ise, bunun mahkeme yolu ile haczini isteyip borcunuzu tahsilini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk bu konuda uzman bir avukata başvurmanız gerekmektedir. Tüm tahsilat konusunda avukatınız bunun takibini üstlenecektir. Eğer kişinin üzerine kayıtlı bir mülk yada araç bulunmuyorsa, kişinin evinde bulunan ikinci bir eşyası yada lüks sayılan eşyaları bulunuyorsa, bunların haczini yine mahkeme kararı ile yapabilirsiniz. Mahkemeye başvurusundan itibaren borcun üzerine bir takım ekstra faizlerde uygulanacak, bu faizler ile alacağınızın zararı karşılanması koşuluyla alabilirsiniz.

senet tahsilatı

senet tahsilatı

 

Senet Tahsil Etmenin Yolları

Senedinize banka yoluyla protesto çektirebilirsiniz. Bu sayede borcunu ödeyen kişinin bankalar nezdinde kredi notunun düşmesine sebep olabilirsiniz. Bu durum kişi bakımından önemli bir konu olduğu için borcunuzun tahsilini daha kolay elde edebilirsiniz. Çünkü bankalardaki kredi notunun düşme riskini kişi göze alamayabilir. Bankalara günümüz şartlarında çok fazla ihtiyacımız olduğu için, kişiler bakımından çok önemlidir.

Bu konuda bilgi sahibi değilseniz, senedinizin ödenmesi konusunda bu konuda uzman şirketler ile görüşebilirsiniz. Belirli bir komisyon karşılığında bu konuda tamamen bilgi sahibi olan kişilerin ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde bu şirketlere Faktoring firmaları denilmektedir. Faktoring firmaları cebri icra yoluyla alacakları üstlenmektedir. Borçluya tüm uyarıları gerçekleştirerek, borcun tahsili konusunda gerekli tüm yasal işlemleri yürütmektedirler. Bu konuda Faktoring firmalarından yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir