Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almakta olan borç alma durumu resmen ay sonunu getirebilmek adına düzenli olarak yapılan bir hareket haline gelmiştir. Son zamanlarda biz bireylerin artık elini kolunu kurtaramadığı banka kurumlarına olan borçlanmaları sayesinde geçimini sürdürebilmesi faiz ödemeleri neticesinde oldukça zor bir hal almış ve haliyle bizler zaman içerisinde ilgili finans kurumları ile ürün alışverişi yapamamaktan başkaca kurum yada kişilerden borç para alma olanağına yönelmek zorunda kalmışızdır. Ancak bu borçlanma eski zamanlarda kapı komşunuzdan yalnızca ağzınızdan çıkan bir ödeme sözüne istinaden karşılayabildiğiniz borç miktarınızı şimdilerde bu şekilde karşılamak pekte mümkün olmamaktadır. Ama diyelim ki siz bunu başardınız. Hiç bir şekilde ödeme sözü yerine geçmekte olan üzerinde borç tutarı, vadesi gibi bilgilerin doldurulduğu bir kıymetli evrak niteliği taşımakta olan senet evrakına imza alınmadan verilmekte olan borçların hukuki anlamda bir karşılığı bulunmamaktadır.

Senetsiz Borç Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Genellikle son zamanlarda sıklıkla yaşanan bir durum halini alan bu senetsiz verilen borçların geri alınamaması durumu ile ilgili işlemler hiç te kolay değildir maalesef. Eğer elinizde vermiş olduğunuz borç tutarını gösterir nitelikte herhangi bir evrak bulunmuyor ise kişi sizden aldığı borç parayı çok rahat almadığını söyleyerek işin içinden kolaylıkla sıyrılabilir ve maalesef elinizde herhangi bir delil olmadığından ispat şansınız neredeyse sıfırdır. Siz bunu yasal yollar ile almak istediğinizde ise mahkeme sırasında borç verdiğinizi ispat edecek hiç bir belgeniz bulunmadığından muhtemelen mahkemeniz yıllar boyunca sürmektedir. Sonucunda ise kazanacağınızın hiç bir garantisi bulunmamaktadır.

Verilen borç nasıl geri alınır hukuki süreç işleyişi

 

verilen borcu geri alma

verilen borcu geri alma

Bütün bu durumlarda yapacağınız bir kaç şey bulunmaktadır. Öncelikle eğer borç para verdiğiniz tarihte kişi sizden telefon görüşmesi aracılığı ile borç istemiş ise bu görüşme kayıtlarının dinletilmesini sağlayabilirsiniz. Bir kere bunu kafanıza göre yaptıramazsınız öncelikli olarak her şartta konunun yargıya intikal etmiş olması gerekmektedir. Mahkeme tarafından ilgili telefon kayıtlarının kullanmakta olduğunuz gsm şirketlerinden talep edilmesi gerekmektedir. Tabi ki ilgili talebe olan cevabın gelmesi uzun bir süreç olmakta ve bu süreçte mahkeme için harcadığınız masraf tutarları da sizi epey zora sokmaktadır.

Arkadaşıma borç para verdim nasıl geri alabilirim?

Bu gibi durumlarda günümüzde oldukça sıklıkla kullanılmakta olan ödeme aracı senet alarak bilinmektedir. Hukuki anlamda geçerliliğe sahip olan bu evrak verdiğiniz borç tutarı karşılığında borçluya imzalatıldığı takdirde hiç bir şekilde borçlu kişi borcunu inkar edemez. Böylelikle sizde vermiş olduğunuz borcu geri alabilmek adına hiç bir çaba sarf etmezsiniz. Çünkü borcu alan kişi nasıl bir hükmün altına girdiğini ve ödemediği durumda başına nelerin gelebileceğini az çok tahmin etmektedir. Bu nedenle zamanında geri ödemenizi mutlaka yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir