Acil Nakit Bulma Yöntemleri

Acil Nakit Bulma Yöntemleri

Hayat, işe başladığınız günden itibaren borç ödüyor musunuz gibi gelebilir bazen. Para kazanmaya başladıkça, “nasılsa öderim” mantığıyla taksit üzerine taksit yaparak, kendiniz hiç bitmeyecek ömür boyu vadeli borçların içerisinde buluyorsunuz. Fakat, bu durumdan kurtulmanın da yolları var. En önemlisi doğru bütçe ayarlaması ve elbette ki hayatınızdaki öncelikler sırası. Bütçe ayarlamaları ile ilgili bilgi vermeden önce, acil nakit bulma yöntemleri üzerine bir kaç tüyo verelim. Nereden acil para bulunur, borçlar nasıl kapatılır, nasıl ek para kazanabilirsiniz?

Kolay Para Kazanma Yolları

Mevcut çalıştığınız işte, zor bir üst kademe görevinde değilseniz, kazandığınız maalesef ki hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bunun için, mesai saatleriniz dışında, fiziksel ve zihinsel olarak sizi çok zorlamayacak, vaktinizi değerlendirecek ek işler yapabilirsiniz. Binlerce ek iş fikri arasından, yan gelir sağlayabileceğiniz, size en uygun olanını seçebilirsiniz. Çeviri, redaksiyon, deşifre, yazarlık, internet sitesi adminliği, pasta – börek yapımı, poşet yapımı, boncuk işi, reklam izleme gibi milyonlarca fırsat var bunlardan size uygun olanlardan bir ya da bir kaçını mutlaka değerlendirmelisiniz.

 

ek-is

ek-is

Acil para lazım diyorsanız, ek işten gelecek paraları bekleyecek kadar vaktiniz yoksa, ilk seçeneğiniz elbette ki banka kredileri olacaktır. Bankalardan kredi alabilmeniz için ise, borcunuz olmadan, geliriniz ile borcunuzu ödeyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Yani, borcunuz zaten bankalara ise, bankalardan da kredi alamazsınız. Bu yüzden diğer alternatifleri değerlendirmeniz gerekir.

 

Diğer alternatiflerinizde neler var? Bankalar dışında kredi veren şirketler de bir alternatif olabilir sizin için. Bu şirketler senetle kredi verebiliyorlar. Fakat, bankaların uyguladığı faiz oranlarından çok daha yüksek meblağlara bu kredileri verebiliyorlar. Uzun vadede bu borçlar sizi zorlayacaksa, hiç bu işe girmemenizi tavsiye ederiz. Banka kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemek için, yapılandırma yasasından yararlanarak, ödeme koşullarınıza uygun bir düzenleme yaparak, borcunuzu yavaş yavaş sıkıntısız ödeyebilirsiniz.

 

Bütçe ayarlamalarına gelince, ödemelerinizi maaşınızın son kuruşuna kadar denk getirmeyin. Mutlaka acil ihtiyaçlarınız için bir miktar para ayırın. Bunun dışında, beklenen zamlara ya da prim ödemelerine göre hesaplama yapmayın. Özel şirketler asla bu yan ödemeleri zamanında yapmazlar, bu da sizi zor durumda bırakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir