Kredi Çekme Şartları

Kredi Çekme Şartları

Bankalar kredi vereceği müşterilerinde birtakım şartlar aramaktadır. Bu şartlar ve kriterler bankaların en doğal hakkıdır. Çünkü bankalar müşterilerini çok iyi bir şekilde tanımayı istemektedir. Bu nedenle bankaların birtakım kuralları genelde standart olarak uygulanmaktadır. Bu şartları taşıyamayan kişilerin bankaların kredi kartı veya kredi alması çok kolay değildir. Kredi çekme şartları bankalar arasında bazen ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Kredi çekecek olan kişilerin önceden bankaların aradığı bu şartları bilerek hareket etmesi daha doğru olacaktır. Daha sonra sorun yaşamamak ve bankalara yapılan kredi başvurularında red cevabı almamak için kredi çekme şartları dikkatli bir şekilde irdelenmektedir. Özellikle kredi notu uygulamasının başladığı günden beri bankalar bu konuda daha titiz bir şekilde hareket etmektedir.

Örneğin kredi notunun yüksek olması kredi çekme şartları arasında yer almaktadır. Çünkü kredi notu geçmiş dönemlerde yapılan bankacılık işlemlerinin bir özeti olarak değerlendirilir. Kredi notu aynı zamanda kredi sicil belgesini de etkilemektedir. Geçmiş dönemlerde bir bankadan kredi aldıysanız ve bu kredi taksitlerini zamanında ödeyemiyorsanız kredi notunuzun yüksek olması çok düşük bir ihtimaldir. Bu da kredi notu ve kredi sicilinizin banka karşısında son derece itibarsız olmasına neden olmaktadır.

kredi çekme

kredi çekme şartları

Kredi çekme şartları arasında bir meslek sahibi olmak da genelde yer alıyor. Bankalar bazen gelir belgesiz kredi verse de kredi alacak olan kişilerin belirli bir aylık gelirinin olması ve sigortasının olması gerekebilir. En az 6 ay olacak şekilde sigortaların yatması gerekmektedir. Bunun yanında bir sene içerisinde kredi limitinin aşılmaması gerekir. Yıllık kredi limitinin aşılmaması ile birlikte kredi notunun da gelişmesine olanak sağlanır. Bunun yanında bankalara çok fazla borcun olmaması gerekir. Borçların kısa vadede ödenebilecek seviyelerde olması ve bu sayede bankaların da yeni müşterilerine güvenmesi gerekmektedir.

Kredi çekme şartları arasında idari takipte bulunmamak da gereklidir. Kara liste de denilen bu işlemlerde hacizlik olan veya maaşında tedbir olan kişilerin bankalardan kolay bir şekilde kredi çekmesi maalesef mümkün değildir. Bankaların istediği ekstra koşullara da dikkat edilmeli ve buna göre kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir