Kredi Kartı ile Ödemek Mi Nakit Para ile Ödemek Mi Daha Avantajlı?

Kredi Kartı ile Ödemek Mi Nakit Para ile Ödemek Mi Daha Avantajlı?

Gelişmekte olan ekonomik süreç dahilinde kredi kartları paranın yerini alsa da, insanlar psikolojik olarak nakit para ile harcama yaptıkları zaman daha fazla tatmin duygusu yaşamaktadırlar. Tabii ki bu süreç kişiden kişiye değişmekle beraber hemen hemen her kişinin kafasında kredi kartı ile mi yoksa nakit para ile mi harcama yapmanın daha fazla avantaj sağlayacağı sorusu bulunmaktadır.

Bu soruya cevap bulabilmek için kredi kartlarının özelliklerini incelemenin bizim için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Bankalar söz konusu bu kartları kullanıcılara sunarken bir borçlanma aracı olarak sunmuşturlar. Çünkü kredi kartı ile yapılan her harcama, hali hazırda olmayan bir parayı harcama anlamına gelmektedir. Bu durum ilk aşamada oldukça cazip gelse de, ödeme zamanı geldiğinde bu psikolojik rahatlamanın aslında çok da iyi bir sonuç doğurmadığını gözlemlemek mümkün olmaktadır. Çünkü insanlar için mevcut durumda kazanılmamış bir parayı harcamak oldukça kolay olmakta ve gerçekte ihtiyaç duymadıkları şeyleri dahi alma eğiliminde bulunmaktadırlar. İşte bu duruma bilinçsiz kart kullanımı adı verilmekte olup oldukça fazla kişi bu durumdan ötürü büyük maddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Tüm bu bilgiler dahilinde nakit para ile harcama yapan kişinin, kullandığı para hali hazırda çalışıp kazandığı bir meblağ olduğu için gereksiz olan harcamalardan kaçınmakta ve daha bilinçli bir şekilde harcama yapma eğiliminde olmaktadırlar. Nakit para kullanarak yapılan alışverişlerin herhangi bir faiz durumu da olmadığı için en kazançlı yöntemin bu olacağı aşikardır.

Genel çerçevede eğer elimizde nakit paramız var ise söz konusu bu parayı kullanmak sureti ile alışverişlerimizi gerçekleştirmek her zaman daha mantıklı ve daha kazançlı olacağından dolayı bu yöntemi seçmemiz çok doğru olacaktır. Kredi kartı kullanmak zorunda olduğumuz durumlar söz konusu olduğunda ise mümkün olduğunca dikkatli davranmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmak sureti ile bilinçsiz kart kullanımı durumunu engellemeli, ödeme zamanı geldiğinde karşılaşma ihtimalimizin bulunduğu tatsız sürprizlerden mümkün olduğu kadarı ile uzak kalmak için azami derecede çaba göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir