Kredi Başvurunuza Ön Onay Verilmiştir

Kredi Başvurunuza Ön Onay Verilmiştir

Bankalara kredi başvurusu yaptığımız zaman bankalar için de bize yönelik bir değerlendirme süreci başlatmış oluruz. Bu süreç kredi verip vermeme konusunda kararı oluşturan süreçtir. Bahsi geçen bu değerlendirme sürecini inceleyecek olursak iki aşamadan oluştuğunu görürüz. Bu aşamalar ise şu şekilde özetlenebilir:

  1. Ön Onay Süreci: bankalara kredi başvurusu yaptıktan sonra ilk işleyen süreçtir. Bu süreçte bizimle ilgili yüzeysel bilgiler tespit edilir ve değerlendirilir. Bahsi geçen bu ön onay süreci sıklıkla internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan kredi taleplerini değerlendirilirken kullanılmaktadır. Bahsettiğimi bu kanallar üzerinden başvuru yapan kişiye dair çok da detaylı olmayan bu bilgileri değerlendirme ve bu bilgiler doğrultusunda onay verme sürecine ön onay denilmektedir.

Ön onay süreci bir de konut kredisi taleplerinde gerçekleşmektedir. Konut kredisi almak için başvuru yapan kişiler bankaların kredi vermek için aradığı şartlara sahiplerse kredi istemleri ön onayı almaktadır.

  1. Asıl Onay Aşaması: bu süreçte ise ön onay alan kredi taleplerinin asıl olarak onay aldığı süreçtir. İnternet ya da telefon bankacılığı üzerinden talep oluşturan kişiler ön onaydan sonra bankalar gelip gereken evrakları ibraz ettikten sonra bu belgelerle de bankanın aradığı şartları taşıdığını kanıtlarsa kredi talepleri asıl onayı da almaktadır.

Bunun dışında ev almak için konut kredisi talep eden kişiler gerekli şartları taşıdıklarını bankalara bildirirlerse ön onay almaktadırlar. Asıl onay için gereken ise kredi başvurusu yapan kişinin almak istediği evin eksper tarafından incelendikten sonra gereken onayı almasıdır. Konut kredisi talebinin onay alması için gereken süreç ise budur.

Tüm  bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere bankaların kredi talebimize ön onay vermesi kredi istemimizi onayladıkları ve kabul ettikleri anlamına gelmemektedir. Ön onay süreci sadece kredi talebinde ilk aşama olmakta ve ondan sonra işleyen süreçte kredimizin geri çevrilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden de kredi istemimize bankalar ön onay verdiğinde nakit ihtiyacımızı giderildiğini ve kredi talebimizin kabul edildiğini düşünerek hareket etmek doğru olmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir