Şube Yetkisinde Kredi Veren Bankalar

Şube Yetkisinde Kredi Veren Bankalar

Kredi çekme süreci kimi zaman oyalayıcı ve oldukça fazla zaman alan süreçler olmaktadır. Bu yüzden de bahsi geçen bu sürenin daha da uzamaması ve zaten acil nakit ihtiyacı içerisinde olan kişilerin daha da mağdur duruma düşmesini engellemek için kredi süreçlerinin genel müdürlük tarafından onaylanması gerekmemektedir. Daha hızlı hizmet vermek adına kredi taleplerinin onaylanması için banka şubelerindeki müdürlerin onayı yeterli görülmekte ve bu sayede “kredi süreci” mümkün olan en kısa sürede de tamamlanmaktadır.

Bu durumdan da anlaşılacağı üzere “kredi verme yetkisi” tamamen şube müdürünün onayına bakmakta ve onun kabul etmesi sonucunda gerçekleşmektedir.  Tüm bu şartlar altında kredi verme sürecini oldukça hızlı ve kaliteli bir hale getiren bu işlem kimi zaman bazı yasal olmayan durumlara da neden olmaktadır.

Kimi zaman kredi alabilmek için gerekli şartları taşımayan kişiler de acil nakit sıkıntısı çekebilmektedir. Bu gibi durumlarda sıkıntı içerisinde çaresiz kalan ve acil olarak para bulması gereken kişiler tüm yetkinin şube müdürlerinde olduklarını bildiklerinden onlarla irtibata geçmekte ve onlara da prim vermeyi teklif ederek kredilerini onaylatmayı teklif etmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak, acil olarak kırk bin lira nakit ihtiyacı duyan ancak kredi çekmek için gerekli şartları taşımayan bir kişi kredi çekmek istediği banka şubesinin müdürüne giderek durumunu anlatır ve elli bin lira kredi talebini onaylandığı takdirde fazladan çektikleri o miktarı şube müdürüne vereceklerini anlatır. Bahsi geçen şube müdürü bu teklifi kabul edip, kredi çekme olanağı bulunmayan bu kişinin kredisini onaylar ve fazladan çekilen parayı da yaptığı iş karşılığında alırsa bu duruma şube yetkisinde kredi adı verilmektedir.

subeden-kredi

subeden-kredi

Anlaşılacağı üzere şube yetkisinde kredi vermek tamamen illegal bir durumdur ve bu işlemi yapacak kişileri de tespit etmek oldukça zordur. Bu kredi verme sistemi yasal olmadığından işlemi gerçekleştirecek şube müdürlerini bulmak oldukça güçtür ve yapılan işlem kredi verecek ve alacak kişiler için suç teşkil ettiğinden başvurulmaması gereken bir yol olduğunu önemle belirtmekte yarar bulunmaktadır.

One comment on “Şube Yetkisinde Kredi Veren Bankalar
  1. alibilgin dedi ki:

    Özel sektörde çalışıyorum. 1400 TL maaşım var 1 hafta sonra bir seyahatim var. Acil 5000 TL civarında paraya ihtiyacım var. Aylık 200-300 TL taksitlerle ödeyebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. kredi puanımda bir sıkıntı yok ama önceki kredim de 2 ay ödemede aksama olduğu için bankalar kredi vermiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir