Kredi Çekip Ödememek de Nedir?

Kredi Çekip Ödememek de Nedir?

Acil paraya sıkıştık, ilk yaptığımız iş her halde bankaya gidip kredi müracaatında bulunmaktır. Kredi notumuz iyiyse hiç sıkıntı yaşamadan krediyi kullanırız. O anki ihtiyacımızı gideririz. Asıl olan o zamanki durumun içerisinden kurtulmaktı alelacele çektik krediyi kurtulduk mu kurtulduk. Ama hesaba katamadığımız şey aylık ödemeleri nasıl yapacağımız. İlk ödeme tarihi geldi çattı haydi bakalım ödemeyi nasıl yapacağız. Sağdan soldan elden borç aldık ve yatırdık ilk taksidi. Ama sıkıntı dahada büyüyor bilmem farkında mısınız. Geldi ikinci taksit ödememiz, E bu sefer kimden ne bulacağız, hadi bu kezde kredi kartından çekip yatıralım. Oh bu ayda kurtulduk. Kartopu yuvarlandıkça daha da büyüyor. Çığın altında kalacağız ama ne zaman. Geldi mi sana 3.taksit, yapacak hiç bir şeyimiz yok çünkü paramız yok zaten kıt kanaat geçiniyorduk. Bir de üzerine kredi çektik ilk 2 ayı bir şekilde hallettik ama bundan sonrası nasıl olacak acaba.

kredi çekip ödememe

kredi çekip ödememe

Ve evet 3 ay ödeme yapamadık, banka ödeme yapmamız için telefonla arıyor biz de bir şekilde oyalıyoruz. Daha 3. ay ödemesini yapmamışken geldi mi 4. taksit of Allah’ım çember iyice daralıyor sanki. Banka artık uyarmayı falan geçti kara listeye almış zaten bizi, bir daha kredi çekmeye kalksam bu durumda kullanmam zor olacaktır. O kara liste öyle bir liste ki bankalar bağlamında elimizi kolumuzu bağlıyor. Sadece ödeme yapmadığımız banka değil hepsi görüyor ödeme yapmadığımız durumları E tabi bu durumda otomatik olarak kredi notumuzda düşüyor.

5. Taksiti de ödeyemedik artık banka yerine banka avukatıyla görüşmeye hazırlanın. Banka artık daha fazla uğraşmadan yasal takip sürecini başlatıyor. İlk etapta size ödeme emri gönderiliyor. Eğer ödemeyi yapmazsanız haciz işlemlerini başlatıyorlar. Her hangi bir yerde bordrolu olarak çalışıyorsanız maaşınıza haciz geliyor ve maaşınızdan 1/4 oranında kesinti yapılıyor. Eğer maaşınız yoksa bu sefer evinize gelip alınabilecek eşyaların listesini yapıyorlar. Varsa üzerinize kayıtlı ev, arsa, tarla, araba vb. şeyler bunların üzerine de haciz işlemi uyguluyorlar.

Kredi Çekip Ödememenin Sonucu

Önce şuna karar verin bu borcu ödeyecek misiniz ödemeyecek misiniz. Bankalar borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda size farklı seçeneklerde sunuyorlar. Borcunuzu yapılandırıp daha uzun vadede daha düşük miktarlarda ödeme yapabileceğiniz ödeme tablosu oluşturuyorlar size. Bilmeniz gereken bir şey var tüm bu işlemlerin sonucunda hapis cezası yoktur. Ama bankaya borcunuzla ilgili ödeyeceğinize dair taahhüt verip, oluşturulan ödeme planına uymaz iseniz bunun sonucu olarak hapse girebilirsiniz. Ödemediğiniz kredi borcundan dolayı hapis cezası almazsınız ama taahhüt ettiğiniz borcu ödemediğinizde hapis cezası alabilirsiniz. Bunu göz ardı etmemenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir