Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

Kredi kartı günümüzde en fazla kullandığımız üründür. Acil nakit paranın olmadığı anlarda imdadımıza yetişerek sıkıntımızdan kurtarır. Peki, ya kredi kartı borcu ödenmezse ne kadar faiz gelir? Aslında bu durum tüketicinin en büyük sorunlarından biridir. Giderilmesi gereken bütün ihtiyaçlar için kredi kartı kullanılır ancak ödeme günü geldiğinde ve ödenmediğinde banka faizi bindirir de bindirir. Bunun önüne geçmekse asla mümkün değildir. Banka,tüketici borcunu ödemediği zamanlarda o borca faiz ekleyerek gider. Tüketicinin borcu 10 Liraysa ödemediği takdirde o borç faizi ile birlikte 15 Lira olarak geri döner. Bu yüzden kredi kartı kullanımı ve zamanında ödenmesi oldukça önemlidir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne kadar faiz gelir sorusuna cevabımız ise net olmayacaktır. Çünkü, her bankanın kendisine has bir faiz uygulaması bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 500 TL’lik kart limitiniz var ve siz 1 ay borcunuzu ödemediniz. 2. ay limiti 500 TL olan borcunuz 520 TL olarak size geri döner. Eğer 2 ay ödemez 3. ay ödeme yapmak isterseniz 500 liralık borcunuz size 580 TL olarak geri döner. Elbette bu faiz uygulaması her bankaya göre değişiyor. Ancak, ortalama olarak faiz oranları bu şekildedir. Daha detaylı bilgi almak için müşterisi olduğunuz bankanın faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Son olarak şunu da hatırlatmak da yarar var. Eğer borcunuzu 3 ay geçtiği halde ödemediyseniz banka kredi kartınızı iptal edebilir. İptal işleminden önce ise kartın limitine bloke konuluyor ve sonrasında kart iptal edilerek kullanıma kapatılıyor. Ancak, borcunuz var ve ödemekte zorluk çekiyorsanız banka ile konuşarak yapılandırma yoluna gitmeniz çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir