Senetle Araba Satan Galeriler(İstanbul-Ankara-İzmir)

Senetle Araba Satan Galeriler(İstanbul-Ankara-İzmir)

Ülkemizde yaşanılmakta olan maddi yetersizlikler her sektörü derinden etkilediği gibi araç alım satım alanında faaliyet göstermekte olan galericilerde de  araç alımlarında yaşanılmakta olan gerileme neticesinde oldukça etkisini göstermiştir. Her ne kadar galericiler son zamanlarda satışlarını arttırmak adına çeşitli marka ve modelli araçlarda kampanyalar düzenlemiş olsa da tek başına bu kampanyalar alımlarındaki artışlar adına yeterli olmamaktadır.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Çoğu bireyin araç alımı yapmak adına bankalardan araç kredisi adı altında talep ettiği borç para bireyin bankalar aracılığı ile kredi çekemeyecek durumda bulunması, ilgili kurumun aramış olduğu gelir durumu, ödeme düzenliliği, kredi notunun yüksek olması gibi şartları yerine getiremediği için ilgili kurumun borç finansmanı sağlayamaması gibi gerekçelerden dolayı araç alımlarını çoğu zaman ertelemek durumda kalmaktaydılar. Ancak şimdilerde galericilerin kendi araç satışlarını arttırmak ve daha çok kazanmak amacıyla yapmış oldukları senetle araba satma eylemi altında araç alımları giderek artış göstermektedir.

Örneğin bankaya araç alımı için başvuru yapmış ve talebi olumsuz sonuçlanmış bireyler bu işi yapmakta olan “senetle araba satan galericiler”e başvuru yaptığında ilgili işletmeler anlaşmalı bulundukları bankalardan galeri sahibi kendi adına aracın değeri kadar olan kredi çekimi işlemini % 1.15 faiz oranı ile yaparak size kendi belirlemiş olduğu %3.15 lik faiz oranını sunuyor. Böylece aracın değeri 25.000-TL iken 30.000-TL üzerinden göstererek bir araç başına 5.000-TL kar elde ediyor.

senetle araba

senetle araba

 

Tabii bunu yaparken de krediyi ödememe ihtimalinize karşılık sizden borç değerinde senet talep ediyor. Ayrıca almış olduğunuz aracın herhangi bir amaçla satışının gerçekleşmemesi adına senetlerin ödemesi bitene kadar galerici tarafından noter aracılığı ile araç üzerine satılamaz şerhi koyulmaktadır.

Böylelikle galerici hem araç satışından hemde senetle satmış olduğu araç üzerinden aldığı faizden ciddi anlamda bir kar elde etmiş oluyor. Günümüzde çoğu galerici tarafından uygulanmakta olan bu yöntem her galericide bulunmamaktadır. İstanbuldaki hemen hemen her galeride uygulanmakta olan bu işlem özellikle büyük şehirlerde baş göstermektedir. İstanbul dışında gerek İzmir de, gerek Kocaeli de bulunan kimi galericiler de de bu işlem uygulanmaktadır.  Genellikle internet aracılığı ile arama motoruna “senetle araba satan yerler” diye giriş yapıldığı takdirde ulaşılması oldukça kolay olan bu işletmeler ile bağlantı kurulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir