Tefeci Nedir? Tefeci Ne Demek

Tefeci Nedir? Tefeci Ne Demek

Bir takım finansal desteklerin sağlanması ve finansman çeşitlerinin artması ile insanların aklında soru işareti yaratan bazı sorular oluşmuştur. Bu sorunun en temel noktası tefecinin kime deneceği ve tefecinin ne olduğu yönündedir. Bizlerde bu yazımızda tefecilerin kim olduğunu, tefecilerin ne yaptıklarını ve kimlere tefeci denebileceğini anlatacağız.

Tefeci sahip olduğu maddi varlığını sürekli olarak işleten ve kiralayan ve sahip olduğu paraları faiz yöntemi ile arttıran kişilerdir. Tefeciler ihtiyacı olan kişilere para desteği sağlarlar. Genellikle bu paraların tutarları oldukça fazladır. Fakat tefeciyi tefeci yapan verdiği borç değildir.

  • Tefeciyi tefeci yapan ilk durum tek senet veya çok az senet ile borcu ödemenizi beklemesi ile başlar. Tefeciler sizlere borç verirler fakat bunu çok kısa bir süre içerisinde ödemenizi isterler. Ve borcun beklediği her an içinde sizlere faiz eklerler. Tefecilerin tek senet yapmalarının altında beklediğinizden çok daha kurnazca bir sebep yatmaktadır. Tek senetler için ödeme yaptığınızda, sizlere herhangi bir senedin aslı verilmez. Sizler senedinizin aslını almadığınız müddetçe borcunuz asla düşmez ve ödenmiş sayılmaz. Bu nedenle sizlere borç para veren tefeci herhangi bir sebep ile sizleri dava edebilir ve borcunuzu ödemediğinizi iddia edebilir. Sizlerinde elinde bir kanıt olmadığı için, hukuki olarak suçlu duruma düşersiniz. Böyle bir durumda o anki zamana kadar ödediğiniz tüm paralar da boşa gitmektedir. Bu nedenle tefeciyi tefeci yapan ilk unsur senetlerin vadesinin kısa olmasıdır.

Bir kişinin “tefeci” olması için, Türk Ceza Kanununa göre sebepsizce zenginleşmiş olması gerekir. Yani sizlerden haksız yere faiz alması da tefeciyi tefeci yapan bir unsurdur. Tefecilerin faiz oranları gerçekten de yüksektir. Fakat zor durumlarda kalındığında genellikle bu faiz oranları fazla göze batmaz ve borç alınır.

  • Tefecilerin son özelliği de yasa dışı bir iş yapmalarıdır. Normal şartlarda bir kuruluş ya da şahsın sürekli olarak faiz ile borç verebilmesi için izinli olması ve devlete vergi ödemesi gerekir. Tefecilerin böyle bir durumu yoktur. Bu nedenle genellikle emlak veya galeri üzerine iş yerleri açarak yasal bir görüntü verirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir